Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


hardware

Hardware

Oficiální stavebnice Živého obrazu od LáskaKit.cz

Na stránkách LaskaKit.cz najdete hnedě několik oficiálních stavebnic pro Živý obraz a typicky si můžete vybrat mezi několika variantami displeje:

  1. Displej se stupni šedi, který se překreslí za necelé 3 vteřiny.
  2. Displej s červenou barvou, který se překresluje cca 12 vteřin.

Jaký zvolit? Tříbarevný není vhodný na časté překreslení kvůli délce jeho trvání, které je navíc svou délkou energeticky více náročné, ale červená barva vypadá hezky a displej ozvláštní. Obecně většinou stačí a jsou lepší stupně šedi a řada uživatelů později koupí ještě tříbarevný s červenou.

Nezapomeňte ke stavebnici dokoupit ještě krabičku (pokud si ji nebudete tisknout sami nebo rámeček řešit jinak) a případně čidlo teploty a vlhkosti spolu s propojovacím kablíkem. Od poslední verze firmwaru můžete místo čidla SHT40 pro teplotu a vlhkost použít BME280 (teplota, vlhkost a tlak) nebo SCD41 (teplota, vlhkost a CO2). U SCD41 vzhledem k jeho ceně zvažte, jestli CO2 neměřit spíše jiným zařízením, které bude měřit častěji.

Jak na sestavení krabičky se dozvíte ve videu u konkrétního 7.5" rámečku na následující stránce Rámečky.


Oficiální ePaper set pro Živý obraz od Pájeníčko.cz

Pájeníčko přichází s vlastním setem pro Živý obraz - již hotový sestavený produkt s displejem s vysokým rozlišením ve dvou velikostech. K dostání na: https://pajenicko.cz/komponenty/zivy-obraz

Součástí je i krabička od Vladimíra Waase.


LáskaKit ESPink/ESPink-Shelf - desky vše v jednom s ePaperem

ePaper je již integrovaný na základní desce včetně programátoru:

LaskaKit ESPink-42 ESP32 - 2.13"
LaskaKit ESPink-42 ESP32 - 2.9"
LaskaKit ESPink-42 ESP32 - 4.2"
LaskaKit ESPink-42 ESP32 - 4.26

Budete potřebovat ještě krabičku (viz odkazy na stránce produktu na LáskaKitu) a baterii (viz odkazy níže). Opět můžete volitelně přikoupit čidlo teploty, vlhkosti a tlaku/CO2, ale pozor, aby se vešlo do krabičky.


Složení vlastního zařízení z jednotlivých komponent

Základní deska

LaskaKit ESPink ESP32 e-Paper (v případě varianty s externí anténou přes IPEX konektor nezapomeňte dokoupit ještě anténu: https://www.laskakit.cz/mini-antena-3db-2-4g-u-fl--ipex--konektor/)

Ke starému typu desky (prodávané do cca září 2023) je potřeba ještě programátor a pro správné měření napětí připojené baterie je potřeba na desce zapájet ADC propojku.

ePaper

Možností je celá řada, protože k ePaper vývojové desce od LáskaKitu můžete připojit spoustu druhů RAW displejů. Napříč možnostmi bych vybral a doporučil následující dvě jako obvyklé rozměry a rozlišení pro menší a větší displej:

Určitě zajímavý je i sedmibarevný ePaper, ale pozor - je potřeba umět pájet, displej se nepřipojuje do desky přímo, ale přes univerzální SPI e-Paper adaptér DESPI-C73 nebo adaptér od LáskaKitu.

Rámeček (kryt) zařízení

Baterie

V sortimentu LáskaKitu je na výběr mnoho LiPol baterií, které se liší svými rozměry a kapacitou: https://www.laskakit.cz/vyhledavani/?string=geb%20lipol

Naprosté minimum je cca 1500 mAh a určitě zvolte více. 2800 mAh je rozumný základ pro BW/Grayscale. Logicky čím větší kapacita, tím méně častěji bude potřeba zařízení dobíjet. Ovšem reálná doba provozu záleží zejména na tom, jak často budete ePaper obnovovat a jaká je jeho energetická náročnost potřebná pro obnovení. Tří/sedmi barevný ePaper potřebuje na obnovení více energie a především se obnovuje mnohem delší dobu než BW/Graycale. Myslete také na to, že pro umístění baterie do rámečku je potřeba volit takový rozměr baterie anebo rámečku, aby se baterie vešla.

(volitelné) Měření teploty, vlhkosti, tlaku, CO2

Mezi přímo podporovaná čidla patří SHT40/41/45, SCD40/41 a BME280. Pokud byste chtěli jiné čidlo, pak je potřeba upravit firmware pro vývojovou desku. Měřit a posílat (a následně i přeposílat) na server 3 hodnoty není problém, kód s tím počítá.

Hodnota z čidla na server se zasílá pouze v případě, že se zařízení hlásí na server pro ověření, zda si má stáhnout nový obsah - to např. v případě některých galerií může být klidně jen jednou denně a pak měření může postrádat smysl. Nicméně základní čidlo SHT40 i s kablíkem vyjde okolo stokoruny, takže to není zásadní investice a může se hodit.

Čidla na LaskaKit.cz:
LaskaKit SHT40 Senzor teploty a vlhkosti vzduchu
LaskaKit SHT45 Senzor teploty a vlhkosti vzduchu
LaskaKit BME280 Senzor tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu
LaskaKit SCD41 Senzor CO2, teploty a vlhkosti vzduchu

Propojovací μŠup kabel: https://www.laskakit.cz/--sup--stemma-qt--qwiic-jst-sh-4-pin-kabel-5cm/
Prodává se v různých délkách, ale typicky bohatě stačí nejkratších 5 cm.